Stosowanie okołooperacyjnej aspiryny zwiększało ryzyko poważnego krwawienia (współczynnik ryzyka, 1,23; 95% CI, 1,01 do 1,49). Wyniki w odniesieniu do wyników pierwotnych i wtórnych były spójne w warstwie inicjacji i w warstwie kontynuacji. W metaanalizie danych z badań obejmujących ponad 110 000 pacjentów, którzy nie byli poddawani operacjom, stosowanie aspiryny w profilaktyce pierwotnej i wtórnej zmniejszyło względne ryzyko zawału mięśnia sercowego odpowiednio o 20% i 25%. Natomiast próba PEP polegała na 13356 pacjentach poddawanych zabiegowi chirurgicznemu z powodu złamania biodra.13 Pacjenci otrzymywali 160 mg aspiryny lub placebo przed operacją i codziennie przez 35 dni. Aspiryna wiązała się ze zwiększonym ryzykiem zawału mięśnia sercowego (współczynnik ryzyka 1,33; 95% CI, 1,00 do 1,78), chociaż liczba zawałów serca (184) była znacznie mniejsza niż w naszym badaniu (624, hazard współczynnik z aspiryną, 0,98; 95% CI, 0,84 do 1,15).
Zgodnie z naszymi ustaleniami, próba PEP i inne badania okołooperacyjne wykazały, że kwas acetylosalicylowy znacznie zwiększa ryzyko krwawienia wymagającego transfuzji.13,14 We wcześniejszych próbach chirurgicznych z setkami żylnych zdarzeń zakrzepowo-zatorowych stosowanie kwasu acetylosalicylowego zmniejszało ryzyko zakrzepica żył i zatorowość płucna o jedną trzecią.13,14 W naszym badaniu stosunkowo niewielu pacjentów miało zakrzepicę żył głębokich (60 pacjentów) lub zatorowość płucną (64 pacjentów), a więcej pacjentów w naszym badaniu niż w badaniu PEP otrzymywało jednocześnie antykoagulant profilaktyka (65,0% vs. 44,4%).
Dane obserwacyjne sugerują, że odstawienie aspiryny przed zabiegiem chirurgicznym powoduje zwiększone ryzyko zakrzepicy.19,23 W naszym badaniu wśród 4382 pacjentów w warstwie kontynuacyjnej nie stwierdziliśmy wzrostu częstości zakrzepów z powodu przedoperacyjnego wstrzymania podawania aspiryny.
W stanie nieoperacyjnym aspiryna zapobiega zawałowi mięśnia sercowego u pacjentów z ryzykiem choroby miażdżycowej. Jednak w naszym badaniu kwas acetylosalicylowy nie zapobiegał okołooperacyjnemu zawałowi mięśnia sercowego. Oferujemy trzy potencjalne wyjaśnienia tego odkrycia. Po pierwsze, wcześniejsze badania i nasza wielostronna analiza post hoc wykazały, że duże krwawienie było związane z okołooperacyjnym zawałem mięśnia sercowego.3,24 Bezwzględny wzrost ryzyka krwawienia przy aspirynie jest większy w otoczeniu okołooperacyjnym niż ustawienie nieoperacyjne. Jest możliwe, że kwas acetylosalicylowy zapobiegał niektórym okołooperacyjnym zawałom mięśnia sercowego poprzez zahamowanie skrzepliny i powodował niektóre zawały mięśnia sercowego poprzez krwawienie, a następnie niedopasowanie między podażą a zapotrzebowaniem na tlen mięśnia sercowego, co skutkowało ogólnym neutralnym efektem w naszym badaniu.
[przypisy: dermatolog gniezno cymsa, wierzbownica drobnokwiatowa skutki uboczne, dermatolog gniezno ]
Comments are closed.
Powiązane tematy z artykułem: dermatolog gniezno dermatolog gniezno cymsa wierzbownica drobnokwiatowa skutki uboczne
Chcialoby sie w to wierzyc
[..] Cytowany fragment: logopeda[…]
Cała ta pisanina o witaminie C, E i różnych metalach obecnych w owocach
[..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu obdukcja[…]
Ciekawe te informacje ale nie u nas
[..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: suplement diety[…]
Najpierw wizyta u lekarza rodzinnego